स्थानीय सरकार सञ्चालन र ब्यवस्थापन सम्बन्धि जनप्रतिनिधि र कर्मचारीहरुलाई प्रशिक्षण

त्रियुगा न्यूज भदौ १८
संविधानविद काशीराज दाहालले वर्तमान नेपालको संविधानले तीनतहको सरकारको परिकल्पना गरेपनि स्थानीय सरकारमा संघ र प्रदेशमा जस्तो पक्ष विपक्ष नरहेको बताउनुभएकोछ । उदयपुरको त्रियुगा नगरपालिकाद्वारा जनप्रतिनिधि र कर्मचारीहरुका लागि आयोजित स्थानीय सरकार सञ्चालन र ब्यवस्थापन सम्बन्धि दुईदिने प्रशिक्षण कार्यक्रको सोमवार गाईघाटमा सुभारम्भ गर्नुहुदै संविधानविद दाहालले सो कुरा बताउनुधएको हो ।
उहाँले स्थानीय सरकार भनेको जनताबाट प्रत्यक्ष निर्वाचित जनप्रतिनिधिहरु रहेको विकास गर्ने राज्यको महत्वपूर्ण सरकारी इकाइ हो भन्ने संविधानको मूल मर्म रहेकोले यसमा विगठन,निलम्बन तथा संघ र प्रदेशमा जस्तो पक्ष विपक्ष, विस्वास अविस्वासको प्रावधान नरहेकोहुदा स्थानीय जनप्रतिनिधि र कर्मचारीहरु मिलेर काम गर्नुको कुनै विकल्प नरहेकोे बताउनुभयो ।
संविधानविद दाहालले मुलुक संघीयता कार्यान्वयनकै चरणमा रहेकोले कतिपय कानुनहरु तीनै तहका सरकारकाबीचमा अझै बाधक वन्ने गरेको छ भन्नुभयो । संविधानमा संघीय सरकारमा राष्ट्रिय र अन्तराष्ट्रिय विषयका ३५ वटा,प्रदेश सरकारका २१ वटा,स्थानीय सरकारका २२ वटा अधिकारहरु स्पष्ट किटानी गरिएको तर संघ र प्रदेशका २५ वटा तथा तनिवटै सरकारका १५ वटा अधिकारहरु भने अहिलेपनि साझा रहेकोले यसैमा कहिलेकाही विवाद सिर्जना हुने गरेको बताउनुभयो ।
संविधानविद दाहालले संघीय लोकतान्त्रीक स.विधान र स्थानीय सरकार,तहगत सरकारको अन्तर सम्बन्ध,स्थानीय सरकारको अधिकार र कानुन निर्माण प्रक्रिया,स्थानीय सरकारका पदाधिकारीहरुको काम,कर्तव्य र अधिकार तथा न्याय सम्पादन,वडाहरुको काम कारवाहि,नगरसभा र वैठक सञ्चालन प्रक्रिया,सुशासनर सेवा प्रवाह र वडाले गर्ने सिफारिस आदि विषयमा प्रशिक्षण गर्नुभएको छ ।
यसैगरी अर्का प्रशिक्षक पूर्व प्रमुख सूचना आयुक्त कृष्णहरी बास्कोटाले सकारात्कम सोच र सामूहिक निर्णय,आवधिक योजना,बजेट तर्जूमा र कार्यान्वयन सीप,स्थानीइ तहमा आर्थिक सम्बृध्दि र लगानी सम्मेलनको अवधारणा,सूचनाको हक,लैगिंक उत्तरदायी बजेट,असल अभ्यासहरुको अनुसरण,सार्वजनिक खरिद प्रणाली रआर्थिक सम्बृध्दि तथा नगरपालिकाको विविध कामहरुको ब्याख्या विश्लेषण सम्बन्धि विषयमा प्रशिक्षण गर्नुभएको छ ।
होटल वल्ड दरवारमा नगरप्रमुख बसन्तवस्नेतले उद्घाटन तथा उपप्रमुख महेश्वरी राइले स्वागत गर्नुभएको दुईदिनसम्म सञ्चालन हुने सो कार्यक्रममा त्रियुगा नगरपालिकाका १६ वटै वडाका सचिव र वडा अध्यक्ष,नगरपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत लगायत विभागीग अधिकृत तथा अन्य सम्पूर्ण कर्मचारीहरु,कार्यपालिकाका सदस्यहरुसमेत गरी करिव ७० जनाको सहभागिता रहेको छ

No data was found

सम्बन्धित खवर

उदयपुरका आठमध्ये सातवटा पालिकाद्वारा नीति कार्यक्रमसहित बजेट सार्वजनिक

संगितको सुर तालमा संगित दिवस

लेखाका कर्मचारीको आन्दोलनले प्रदेश मातहतका कार्यालय ठप्प

आठ वर्षमा पनि निर्माण सम्पन्न हुन सकेन गाईघाटस्थित मदन भण्डारी स्मृति सभा हल

राष्ट्रिय परिचयपत्र बनाउन बृध्दबृध्दा लाई सास्ती

मदनभण्डारी लोकमार्गमा टिपरको ठक्करबाट दुईजनाको मृत्यु

हायस पल्टिदा १० यात्रु घाइते

सदस्यता नविकरणमा देशकै पहिलो जिल्ला बन्यो एमाले उदयपुर

चारसय ११ एम्पुल लागुऔषध सहित दुई युवक पक्राउ

सर्बाधिक पढिएको खवर

कक्षा १२ को नतिजा सार्वजनिक, यसरी हेर्नूहोस् नतिजा

उदयपुर जिल्ला अस्पतालमा आकस्मिक बाहेक सवै सेवा ठप्प

मानव बेचविखनमा संलग्न रहेको आरोपमा तीनजना पक्राउ

भ्वाईस विजेता करणको ‘सिमाना’ सार्वजनिक

संविधान दिवस विविध कार्यक्रम गरी मनाइदै

बमबहादुर कार्कीको नेतृत्वमा नयाँ लोकदोहोरी प्रतिष्ठान दर्ता

सुन काण्डमा सरकार गैरेजिम्मेवार बनेको पुर्व प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको आरोप

अदालतको आदेशपछि कटुवालद्वारा पदभार ग्रहण

समाजवादीका नगर कमिटि अध्यक्ष रेग्मीसहित दशजना एमालेमा समाहित